Erdoğan: Türkiye’de yargı bağımsızdır

TerraNova

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Huber Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, dost ve müttefik Almanya’nın Şansölyesi Merkel’i ve heyetini İstanbul’da konuk etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu lisana getirdi.

“Bir kere de sizin huzurunuzda Sayın Merkel’e ‘Hoş geldiniz.’ diyorum. Pahalı dostum Sayın Merkel’le vazifeye başladığı 2005 yılından bu yana karşılıklı hürmete dayalı yakın bir diyalog tesis ettik.” diyen Erdoğan, 16 yıldır gerçekleştirdikleri görüşmelerde Merkel’in her vakit sağduyulu ve tahlil odaklı bir yaklaşım sergilediğini, bakılırsav mühleti boyunca Avrupa Birliğinin ortasından geçtiği krizlerde liderliğinin belirleyici olduğunu söz etti.

İkili bağlarda vakit zaman sorunlu devirler yaşansa da bunları aşmayı ve iş birliğini epeyce daha ileriye taşımayı sürekli başardıklarını aktaran Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Sayın Merkel’le yakın diyaloğumuz sırf ikili konularda değil, bölgesel sıkıntılara tahliller geliştirilmesine de önemli katkılar sağladı. Suriye kaynaklı sistemsiz göç krizinin engellenmesinden Suriye’nin kuzebir daha insani yardımların ulaştırılmasına kadar bir hayli konuda Sayın Merkel inisiyatif almaktan ve sorumluluk üstlenmekten asla çekinmedi. Sayın Şansölye’ye bilhassa Suriye krizinin tahliline yönelik gösterdiği samimi eforlar için şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum.”

Erdoğan, 26 Eylül’de Almanya’da gerçekleştirilen Federal Meclis seçim sonuçlarının Alman halkı için iyi olmasını, kurulacak yeni hükümete ve şansölyesine de muvaffakiyetler dileyerek, “Sayın Merkel’le yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni hükümet devrinde de birebir biçimde devam etmesini temenni ediyorum.” dedi.

“Kritik sıkıntılardaki beklentilerimizi bedelli dostumla bir kere daha paylaştım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye Merkel’in devlet ve diplomasi deneyiminin tesirini hissettirdiği bir öbür alanın Türkiye-Avrupa Birliği münasebetleri olduğuna işaret ederek, “Türkiye olarak tam üyelik yolunda önümüze çıkan onca zorluğa ve pürüze karşın Sayın Merkel’in bu süreçteki müspet katkılarını her vakit takdirle hatırlayacağız.” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, Merkel ile bugünkü görüşmelerine ait şu ayrıntıları verdi:

“Nitekim Sayın Merkel’le bugünkü görüşmelerimizde ikili bağlarımız başta olmak üzere gündemimizdeki problemleri detaylı biçimde ele aldık. Türkiye-Avrupa Birliği alakalarının geliştirilmesine verdiğimiz değeri teyit ettik. Gümrük Birliğinin güncellenmesi, vize serbestisi, 18 Mart Mutabakatı’nın yenilenmesi başta olmak üzere kritik sorunlardaki beklentilerimizi bedelli dostumla bir defa daha paylaştım. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye’deki gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunduk. İkili ticaret hacmimizin en kısa müddette 50 milyar dolar düzeyine ulaşmasını hedefliyoruz. Almanya’daki Türk toplumu, ilgilerimizin en kıymetli toplumsal istikametini oluşturuyor. Ortak zenginliğimizi teşkil ediyor.”

Bu yıl Türkiye ile Almanya içinde 1961 yılında imzalanan iş gücü mutabakatının 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, Almanya’nın kalkınmasına, epey kültürlü ve müreffeh bir ülke haline gelmesine kıymetli katkılar yapan Türk toplumunun emeklerini bir kere daha takdir ettiklerini söylemiş oldu.

“Merkel’in Türk toplumuyla geliştirdiği yakın temastan memnunluk duyduk”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkel’in vazife müddeti boyunca Türk toplumuyla geliştirdiği yakın temastan memnunluk duyduklarının altını çizerek, şöyleki devam etti:

“Irkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığı ile ayrımcılık ne yazık ki Avrupa’daki Türk toplumunun esas sıkıntıları olmaya devam ediyor. Akın, hakaret, düşmanca ve ayrımcı muamelelerde bulunan tüm faillere karşı aktif önlemler alınması büyük kıymet taşıyor. Kültürel ırkçılığın toplumsal köklerinin kurutulması, Türklerin kendilerini Avrupa’da tam manasıyla konutlarında hissetmelerine yardımcı olacaktır. Şansölye Merkel, bu problemlerin tahlili konusunda sürekli samimi efor göstermiştir. Halefinin de birebir uğraş içerisinde olacağına yürekten inanıyorum. Sayın Şansölye’nin bundan daha sonra da Türk-Alman dostluğuna değerli katkılar sağlayacağına eminim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye sıfatıyla Türkiye’ye gerçekleştirdiği bu son ziyaret için Merkel’e teşekkür ederek, bundan daha sonraki ömründe kendilerine muvaffakiyetler diledi. Erdoğan, milletlerarası topluluğun Merkel’in deneyimlerinden yararlanmaya devam edeceğini kelamlarına ekledi.

Türkiye’deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ait bir soru üzerine Erdoğan, her ülkede yargının bağımsız olduğunu söylemiş oldu.

Yargının bağımsızlığını savunduklarının altını çizen Erdoğan, “Türkiye’de de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği yahut verdiği karara benim bir Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem kelam konusu değil. Kâfi ki yargının adil olduğuna daima birlikte inanmış olalım.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülteci muahedeleri konusundaki soru üzerine şunları aktardı:

“Mülteciler konusunda malumunuz Türkiye bu işin adeta misafirhanesi durumunda. Malum 5 milyon Suriye’den var, Irak’tan var, Afganistan’dan 300 bin var. Bütün bunlara mesken sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Ve bu insanları olağan bizim ötelememiz Yunanistan’ın yaptığı üzere, mümkün değil, yapamayız. Şu anda biz bunlara birebir biçimde konut sahipliği yapmaya devam ediyoruz ve bu konut sahipliğimiz devam edecektir. Zira göçleri bugüne kadar uyguladığımız üzere motamot kabulleniyoruz. Bir taraftan biliyorsunuz briket meskenler yaparak o briket meskenlerde de onlara çadırlarda falan değil, o briket konutlarda onları ağırlamayı da ayrıyeten bir vazife telakki ettik. Şu an prestijiyle 60 bini aşkın briket meskeni bitirdik, amacımız bunu 100 binin üzerine çıkarmak.”

“50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşalım istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Şansölye ile çalışmak nasıldı?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“16 yıl kısa bir müddetç değil. Benim de 19 yılım var. Bu süreç içerisinde biroldukça dünya önderiyle bir ortada çalıştık, görüştük. Olağan Sayın Şansölye bilhassa Almanya’nın yönetiminde, idaresinde hakikaten başarılı bir surece imza attı. Tahminen koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya, Türkiye bağlantıları fazlaca daha farklı bir yere ulaşabilirdi, lakin koalisyon hükümetleri de olağan çalışmayı her vakit zorlaştırıyor. Geçmişte bizdeki koalisyon hükümetleri de fazlaca hayli başarısız olmuştur, hiç bir sonuç alamamıştır. Başkanlık sistemine geçmemizle birlikte biz bu koalisyonlardan kurtulduk ve ağır bir çalışmanın içerisine girdik. Temennimiz odur ki yeni idareyle bu başarılı süreci motamot devam ettiririz. Çünkü Almanya’da önemli manada bir Türk potansiyeli var ve bu beşerler da orada sağlıklı bir hayatın sürecini inşallah görmek, yaşamak istiyorlar. Onlar orada keyifli çok Türkiye-Almanya içindeki bu memnunluğu yaşamak istiyoruz. Amaç de 50 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşalım istiyoruz.”

Angela Merkel’in, “Koalisyon ortaklarımla çalışmaktan keyifli olmadığım anlaşılmasın. Alman hükümetlerinin özelliği budur, koalisyonlar bizim yapımıza uygundur. Biz bir başkanlık sistemi uygulamak istemiyoruz.” kelamları üzerine Erdoğan, “Zaman vakit şikayetlerinizi bana aktardınız.” dedi. Merkel de “Doğrudur, hayat bu biçimde, ancak buna karşın hoş.” yorumunu yaptı. Erdoğan da torununun kendisine “Dede, ne yapacaksın hayat bu biçimde.” söylemiş olduğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısını “Değerli Şansölye’nin inşallah bundan daha sonra pahalı fikirlerinden, fikirlerinden, milletlerarası toplantılarda da istifade etme dileğiyle tekrar şahsım, milletim ismine bundan daha sonraki hayatında muvaffakiyetler diliyorum.” kelamlarıyla tamamladı.

“AB’nin Türkiye’yi desteklemesi bir gereklilik”

Yasa dışı göç ile ilgili, “Türkiye’ye AB’nin bu mevzuda vereceği takviyenin devam edeceğini söz ettim.” diyen Merkel ise, “İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB’nin bu mevzuda Türkiye’yi desteklemesi bir gereklilik, bir kaide.” tabirlerini kullandı.

Merkel, “(Türkiye ile Almanya içinde) Her vakit ortak çıkarlarımız var. Bunu daha sonraki federal hükümet de bu türlü nazarancektir.” biçiminde konuştu.