Emiliano Viviano: Atatürk Olimpiyat Stadı, İzlanda’dan daha soğuk

Exxo

New member
Spor Toto Üstün Lig gruplarından Vavacars Fatih Karagümrük’ün İtalyan kalecisi Emiliano Viviano, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Daha evvel Estonya, İzlanda ve Faroe Adaları’nda maça çıktığını belirten deneyimli file bekçisi ”Olimpiyat stadyumu tüm bu ülkelerden daha soğuk” dedi.

Vivano şunları söylemiş oldu:

İZLANDA’DA BU KADAR ÜŞÜMEDİM

“Taraftarlarla ortamızda benim ve kadronun fazlaca büyük ve hoş bir bağ var. Son maçta beni daha fazla desteklediler zira saha koşulları nitekim zordu. İkinci yarıda ismime tezahüratlar yapıldığını duydum. Uzatma dakikalarında da takviye verdiler. Bu durum benim için epeyce hoş bir şey. Kuvvetli ve garip bir maçı geride bıraktık. 5-4 kazandık fakat bu maçı hava kaideleriyle pahalandırmak gerekiyordu. Çok değişik bir durum oldu. Üşüdüğüm vakit içinder daha evvel de olmuştu. İzlanda’da, Estonya’da ve Faroe Adaları’nda da üşüdüğüm vakit içinder olmuştu lakin Konya maçı hayli farklıydı, hakikaten epey üşüdük. Ancak taraftarlar da sağ olsun zira ellerinden geldiği kadar bizi maçın ortasında tuttular”

FATİH TERİM’LE BULUŞUP BİR ŞEYLER İÇMEK İSTERİM

“Fiorentina özelinde kıymetlendirecek olursak, o periyotta yabancı bir teknik adamın olması epey farklıydı. Bilhassa İtalya’da yabancı bir teknik yöneticinin bir kadronun başında olması alışıldık bir durum değildi. Fatih Terim epey büyük bir güçle ekibin başına gelmişti ve Fiorentina’da ve Milan’da hoş izler bıraktı. Lakin bıraktığı izlerin en büyüğünü Türkiye’de bırakmıştır. Türkiye’de tahminen de futbolla ilgilenen her insanın parmakla gösterdiği ve ‘En başarılı teknik adam’ dediği kişidir. Çok sevdiğim bir insan Fatih Terim. Ancak futbolda kimi vakit bu biçimde şeyler olabiliyor. Her makus gidiş hocanın yanlışıdır diyemeyiz. Ekibe kimi vakit şok vermek gerekebiliyor. Kulübün o denli bir tasarrufu olmuş olabilir. Çok bedel verdiği, hayli sevdiğim ve fazlaca hürmet duyduğum birisi Fatih hoca. Ayrılmasını beklemiyordum fakat umarım yakın vakitte toplumsal hayatımda kendisiyle denk geliriz ve bir şeyler içip sohbet edebiliriz.”

UĞURCAN KESİNLİKLE AVRUPA’YA GİTMELİ

İtalyan kaleci, Trabzonspor’un file bekçisi Uğurcan Çakır’ın Türkiye’nin en uygun kalecisi olduğunu belirterek, “Uğurcan’ı Türkiye’deki kaleciler içinde farklı bir yere koyuyorum. Sistemli oynayıp art geriye düzgün performanslar gösteriyor. Çok potansiyelli, epey güzel bir kaleci ancak kesinlikle Avrupa’ya gidip kendisini o liglerde, en yüksek düzeylerdeki liglerde kaleci ve oyuncularla rekabet içerisine sokması gerekiyor. Kendi konfor alanından çıkmasını ve zoru seçmesini kendisine tavsiye ederim. Trabzonspor’da kıymetli bir figür ve ulusal grubun değişmez kalecisi. Ancak kesinlikle Avrupa’ya gitmesini tavsiye ederim” dedi.

“FIORENTINA TARAFTARI OLARAK ÖLECEĞİM”

İtalya’nın önde gelen kadrolarından Fiorentina’ya karşı özel bir sevgi beslediğini açıklayan Viviano, ”Fiorentina taraftarı olarak büyüdüm ve bu türlü öleceğim. Bu durum diğer bir bağ. Fiorentina’da doğup büyümüş birisi olarak Fiorentina’ya yakınlık hissettiğimi saklayamam. Lakin profesyonel olarak bakarsak, ben yalnızca Fiorentina’ya karşı değil bütün kadrolara karşı kazanmak isterim. İtalya’da bir laf vardır; anneni ve tuttuğun ekibi değiştiremezsin. Bunu haricinde her şeyi değiştirebilirsin. Kızımın ismi Viola ve manası da ‘Mor’ demek. Fiorentina’nın renkleri mor olduğu için, kızımın ismini bu türlü koydum” biçiminde konuştu.