Domain piyasasını karıştıran vurgun: 39 bin hesap tehlikede

Bukalemun

New member
Türkiye’de binlerce insanın ucuz fiyatlarından dolayı alan (domain) kaydında kullandığı TeknoClouds isimli firmaya ulaşılamadığı argüman edildi. Yaklaşık 39 bin internet sitesinin alan isminin kayıtlı olduğu domainlere ulaşılamazken, fiyatı peşin ödenen biroldukça alan isminin da askıya alındığı görüldü.

TeknoClouds firmasının, Microsoft’un kurmuş olduğu Azure platformunda olağan fiyatı 8-10 dolar olan domainleri deneme hesabı açarak fiyatsız elde ettiği ve bu alan isimlerini 4 dolar üzere bir sayıdan sattığı öğrenildi. Uygun fiyat yardımıyla biroldukça kullanıcının ilgisini çeken firmaya yaklaşık 39 bin alan ismini sistemlerinde tuttuğu öne sürüldü.

Mevzu hakkında firmadan rastgele bir açıklama ya da sorun üzerine tahlil üretilmemişken, firmanın internet sitesindeki dayanak sistemi ve canlı takviye seçeneklerinin de kaldırıldığı ortaya çıktı. Ayrıyeten firmanın e-postalara ve telefonlara karşılık vermediği görüldü. Yaşanan sorunun akabinde TeknoClouds firmasının toplumsal medya hesaplarına da ulaşım sağlanamıyor.

Firmanın biroldukça mağdurları, internette büyük forum sitelerinde şikayetlerini lisana getirerek, haklarını aramaya çalıştığı görülürken, firmanın kendisini şikayet eden müşterilerin hesaplarını da sildiği tez edildi.

Öte yandan, TeknoClouds müşterisi olan kimi kullanıcılar ise firmanın bulunduğu adrese gittiklerini lakin firmanın 2 ay evvel adresten taşındığını öne sürdü.

İHA
Yazılım uzmanı olan ve web siteleri tasarlayan Volkan Ateş açıklama yaptı.

“30 binden çok domainin bulunduğu firmaya ulaşım sağlayamıyoruz”

Yazılım uzmanı olan ve web siteleri tasarlayan Volkan Ateş, “Bildiğiniz üzere pandemi ile birlikte internet sitelerine talepler epeyce fazla arttı. tıpkı vakitte alan ismi bölümü de bu talepler sonucunda canlandı. Daha evvelde farklı firmalardan alan isimleri satın almıştım. Ama benimde satın almış olduğum alan isimleriyle bir arada 30 binden çok alan ismini barındıran firma artık domainlerimize erişemediğimiz bizlere bildirdi” dedi.

“3 Temmuz itibariyle alan adlarıma erişimi kaybettim”

3 Temmuz Cumartesi günü itibariyle sahibi olduğu alan isimlerine erişimi kaybettiğini söyleyen Volkan Ateş, “Bu vakte kadar bu şirket üzerinden almış olduğumuz domainlerde hiç bir problem yaşamamıştım. Ancak 3 Temmuz itibariyle alan adlarıma erişimi kaybettim. Benimle birlikte binlerce beşerde birebir sorunu ve durumu yaşıyor. Olayın birinci ortaya çıkmasıyla birlikte firmayı bu mevzuyu sorduğumuzda ‘uğraştıklarını, milletlerarası hukuka başvurduklarını ve çözmeye çalıştıklarından’ bahsetmişlerdi. Ancak pandemi ile bir arada bilindiği üzere beşerler artık e-ticaret sitelerine yöneldiği için bir sitenin bir gün dahi kapalı kalması binlerce ziyana niye oluyor” diye konuştu.

“Firma adresinde yok, ayrıyeten telefonlarına dahi ulaşılamıyor”

Firmanın şu anda adresinde olmadığını ve toplumsal medya ile telefonlarına da ulaşım sağlanamadığını belirten Ateş, “İlk başlarda şirkete ulaşmaya çalıştığımızda teknik takviye olarak karşılık vermeye çalışıyorlardı. Ama artık sitelerinden takviye sistemini kaldırdılar. Sitelerine koydukları telefonlara da şu anda ulaşılamıyor. Bu firma Ticaret Bakanlığına kayıtlı bir firma olması gerekiyor satış yapabilmesi için. Kendilerinin bildirdikleri adreslerde de şu anda bulunmuyorlar. Adreslerinin taşındığını söylüyorlar. Taşındıkları adrese de polis eşliğinde gitmeye çalışan mağdurlar da oranın da kapalı olduğu gördüler. Şu anda kelam konusu şirket toplumsal medya hesaplarını pasif hale getirdi. Şirkete toplumsal medya üzerinden de ulaşılamıyor. Bilindiği üzere haber siteleri, e-ticaret siteleri üzere hayli sayıda platform internette barınıyor. İnternette barına bu internet sitelerine erişilmemesi birden fazla insanı mağdur etti” biçiminde konuştu.

“Mağdur olan beşerler forumlarda tahlil arıyor”

Mağdur olan binlerce insanın forumlarda tahlil aradığını vurgulayan Ateş, “Bu şirketten aldığımız alan isimlerinin fiyatlarını firmaya peşin olarak ödüyoruz. Domain yenileme fiyatları yıllık olarak peşin ödeniyor. Lakin fiyatını ödediğimiz internet sitelerinin alan isimlerine şu anda erişim sağlayamıyoruz. İnternetteki forumlarda benim üzere mağdur olan arkadaşlarla bağlantıya geçtiğimiz vakit şu anda alan isimlerinin parası ne ise yeniden bunun ödeyerek geri almaya çalışıyorlar. Aslında fiyatsız bir biçimde bu alan isimleri mağdur olan insanlara teslim edilmesi gerekirken, beşerler para bile vermeyi artık göze aldı” tabirlerini kullandı.

“Domainlerin büyük bir kısmı kayıp ve sitelere erişim sağlayamıyoruz”

Domainlerin büyük bir kısmının kayıp olduğunu ve sitelere de erişim sağlayamadıklarına dikkat çeken Ateş, şöyleki konuştu: “Ortalama vergiler dahil 100 liraya mal olan bu alan isimlerinin birçoğuna erişim sağlanamıyor. Sistem tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa şirketin bünyesinde 30 binden çok alan isminin bulunduğu söyleniyor. Bu domainlerin büyük bir kısmı kayıp ve sitelere erişim sağlayamıyoruz. ABD’de 1998 yılında kurulan bir şirket var. Bu şirketin ismi ICANN oluyor. Bu şirket internetteki .com, .org. .net üzere domainlerin hesabını tutuyor. Bütün şirketler bu firmaya bağlı oluyor. Bizlerde bu firma ile irtibata geçtiğimizde kendilerinin şu anda hiç bir şey yapamayacaklarını ve kayıtlı kuruluşun harekete geçmesi gerektiğini söylemiş olduler. Şu anda ben, kendime ilişkin olan 12 adet internet siteme erişim sağlayamıyorum. Bizler bu mevzuda yardım ve dayanak istiyoruz”