Danıştay Başkanlığı 4.500 TL maaş ile işçi alımı başladı! Müracaat kuralları ve KPSS ayrıntısı..

Pehlione

Global Mod
Global Mod
Danıştay Başkanlığı iki başka ilan yayınladı. Yayımlanan ilanlardan birincisi 70 kişilik Zabıt Kâtibi, Teknisyen (Bilgisayar ve İnşaat), Takviye İşçisi (Hizmetli, Garson, Bulaşıkçı ve Şoför), Mübaşir ve Programcı istihdamı sağlayacak. İkinci 30 kişilik ilanda ise; Güvenlik ve Paklık işçisi alımı yapılacak.

Genel Müracaat Kaideleri Neler?

• 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci unsurunda belirtilen genel kaideleri taşımak.

• Danıştay Çalışanı Atama ve Nakil Yönetmeliğinin Genel Koşullar Başlıklı 5’inci unsurunun 1’inci fıkrasının (b) bendinde yer alan “İlk Kere Devlet Memurluğuna atanacaklar için Başkanlık tarafınca ilan edilen imtihanın yapılacağı yılın son günü prestijiyle 35 yaşını bitirmemiş olmak” kararı uyarınca imtihanın yapılacağı yılın son günü olan 31/12/2021 tarihi prestijiyle 35 yaşını bitirmemiş olmak. (31/12/1986 ve daha sonrası doğmuş olanlar müracaat yapabilirler.)

• 2020-KPSS lisans ve 2020-KPSS ortaöğretim/önlisans neticelerina nazaran lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan cinsinden Zabıt Kâtibi, Programcı, Mübaşir, Teknisyen (Bilgisayar ve İnşaat) için en az 70 puan, Takviye İşçisi (Hizmetli, Garson, Bulaşıkçı ve Şoför) için en az 60 puan almış olmak.

• Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması kararı olumlu olmak.
NOT : Müracaat dokümanlarında gerçeğe muhalif beyanda bulunduğu tespit edilenlerin imtihanları geçersiz sayılacak olup, kontrat imzalanmayacaktır. Mukavele imzalanmış olsa dahi iptal edilecek ve bu şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulacaktır. Kontratlı İşçi Çalıştırılmasına Ait Temeller yeterince kontratlı işçinin, hizmet kontratı asıllarına karşıt hareket etmesi niçiniyle kurumlarınca kontratının feshedilmesi yahut kontrat periyodu ortasında mukaveleyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının kontratlı işçi konumlarında bir daha istihdam edilmesi mümkün değildir.

Üstte belirtilen fiyatlar, 01/01/2021 – 30/06/2021 tarihleri içinde geçerli olan brüt fiyatlar olup, bu sayılara ek ödeme, aile yardımı ve çocuk yardımı dahil edildikten ve yasal kesintiler yapıldıktan daha sonra mukavelenin imzalandığı tarihte yürürlükte olan fiyatlar üzerinden net fiyatlar belirlenmektedir.

Zabıt Kâtibi konumunda çalıştırılacaklar için müracaat koşulları;

• Fakülte yahut Yüksekokulların bilgisayar kısmı, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet kısmı, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesinden mezun olmak yahut öteki lise ve dengi okulların ticaret yahut bilgisayar kısımlarından mezun olmak. (Bu hususta sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo yahut bilgisayar sertifikası istenmeyecektir)

• Üstte sayılanlar haricinde, en az lise yahut dengi okul mezunu olup, en son müracaat tarihi prestijiyle Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı yahut kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar kararı verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Eğitimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar/daktilo dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylardan bilgisayar/daktilo sertifikası istenmeyecektir.) c) Yapılacak uygulama imtihanında, imtihan komitesince belirlenecek metinden bilgisayar ile imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun olarak, yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada en az doksan söz yazabilmek.
Teknisyen konumunda çalıştırılacaklar için müracaat kuralları;

• Bilgisayar Teknisyeni için; Sanayi Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri ve Mesleksel ve Teknik Anadolu Liselerinin; Bilgisayar kısımlarından mezun olmak.

• İnşaat Teknisyeni için; Sanayi Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri ve Mesleksel ve Teknik Anadolu Liselerinin; İnşaat Teknolojisi alanına dahil; beton çimento ve taban teknolojisi, onarım, yapı yalıtım, ahşap doğrama kaplama, betonarme demir kalıp ve çatıcılık, yapı dekorasyonu, duvarcılık, yapı yüzey kaplama kısımlarından mezun olmak.

• Mübaşir durumunda çalıştırılacaklar için müracaat koşulları; En az lise yahut dengi okul mezunu olmak.
Programcı durumunda çalıştırılacaklar için müracaat koşulları;

• Yükseköğretim kurumlarının bilgisayar programcılığı ile ilgili kısımlarından en az önlisans seviyesinde mezun olmak. (Bu unsurda sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan bilgisayar Programcısı sertifikası yahut Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı kurslardan yahut yükseköğretim kurumlarından alınmış Bilgisayar Programcısı Sertifikası istenmeyecektir.)

• Üstte sayılanlar haricinde, öteki fakülte yahut yüksekokullardan mezun olanların Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı Bilgisayar Programcısı sertifikasına yahut Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı kurslardan yahut yükseköğretim kurumlarından alınmış Bilgisayar Programcısı Sertifikası sahibi olmak. (Eğitimi sırasında rastgele bir bilgisayar programlama lisanı içeren bilgisayar programlama dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylardan bilgisayar programcısı sertifikası istenmeyecektir.)

• C Programlama, C++ Programlama, C# Programlama, Java Programlama lisanlarından rastgele birini bilmek.

• İngilizce lisanında, Yabancı Lisan İmtihanından (YDS) en az (D) seviyesinde puan almış olmak yahut lisan yeterliliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslar ortası geçerliliği bulunan diğer bir dokümana sahip olmak. (Yabancı lisan imtihan sonuç dokümanlarının eşdeğerlikleri ve geçerlilik mühleti ile ilgili ÖSYM’nin bu ilanın son müracaat tarihi prestijiyle geçerli olan “Yabancı Lisan İmtihanları Eşdeğerlikleri” hakkındaki sonucu temel alınacaktır.)

• Yabancı lisan imtihan sonuçları (5) yıl müddetle geçerlidir. Bu müddetin bitiminde bir daha imtihana girmeyenlerin yabancı lisan bilgi seviyesi (D) seviyesi olarak kabul edilir.
Dayanak İşçisi durumunda;

• Hizmetli olarak çalıştırılacaklar için müracaat kaideleri; En az lise yahut dengi okul mezunu olmak.

• Bulaşıkçı olarak çalıştırılacaklar için müracaat kuralları; En az lise yahut dengi okul mezunu olmak.

• Garson olarak çalıştırılacaklar için müracaat kuralları; Turizm Meslek Yüksekokullarının ilgili kısmı yahut meslek lisesi ve dengi okulların otelcilik, turizm otel işletmeciliği, turizm ve otelcilik, turizm, turizm sanayisi servis hizmetleri kısımlarından mezun olmak yahut lise ve dengi okullardan mezun olup, garson bonservisine yahut 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu uyarınca alınmış ustalık yahut kalfalık dokümanına sahip olmak yahut garsonluk mesleğinde iki yıl çalışmış olduğunu belgelemek. (Garson bonservisine sahip olanlar ile “Garson” statüsünde iki yıl çalışmış olanların; Toplumsal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınacak sigorta hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesini ibraz etmeleri mecburidir.)
Sürücü olarak çalıştırılacaklar için müracaat kaideleri;

• En az lise yahut dengi okul mezunu olmak.

• (D) ve (DE) sınıfı şoför evrakına sahip olmak. (Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte, 2016 yılında yapılan düzenlemeler kararı (D) ve (DE) sınıfı şoför evrakına karşılık gelen (E) sınıfı şoför evrakına sahip olan adaylar da başvurabilir.)
Müracaatlar, 10/08/2021 Salı günü başlayacak olup, 20/08/2021 Cuma günü sona erecektir. Adaylar, İlana Meslek Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden başvurabileceklerdir. Şahsen, posta, kargo ya da APS ile yapılan müracaatlar muhakkak kabul edilmeyecektir.

• Garson konumu için başvuran adaylardan, Garson bonservisi yahut 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu uyarınca alınmış ustalık yahut kalfalık dokümanı yahut garsonluk mesleğinde iki yıl çalışmış olduğunu gösterir doküman. (Garson bonservisine sahip olanlar ile “Garson” statüsünde iki yıl çalışmış olanların; Toplumsal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınacak sigorta hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesini ibraz etmeleri gerekmektedir.)

• Zabıt Kâtibi durumu için başvuran adaylardan, Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı yahut Kamu Kurum yahut kuruluşlarınca düzenlenen kurslar kararı verilen daktilo yahut bilgisayar sertifikası. (Eğitimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar/daktilo dersi alanlar bu hususu resmi olarak belgelediğinde daktilo yahut bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

• Programcı konumu için başvuran adaylardan; Başka fakülte yahut yüksekokullardan mezun olanların Ulusal Eğitim Bakanlığınca Onaylı Bilgisayar Programcısı sertifikası yahut Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı kurslardan yahut yükseköğretim kurumlarından alınmış Bilgisayar Programcısı Sertifikası. (Eğitimi sırasında rastgele bir bilgisayar programlama lisanı içeren bilgisayar programlama dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgelediğinde bilgisayar programcısı sertifikası istenmeyecektir.) Yabancı Lisan İmtihan sonuç evrakı. (ÖSYM Yabancı Lisan Bilgisi Düzey Tespit İmtihanı (YDS) harici imtihan dokümanı beyanı yapılması durumunda yüklenecektir.)

• Yurtharicindeki üniversitelerin denk kısımlarından mezun olup müracaat yapabilen adayların müracaatlarının değerlendirmeye alınabilmesi için, müracaat sırasında “Diğer Belgelerimiz” evresi altında bulunan “Denklik Gösterir Belge” alanına ilgili dokümanı kesinlikle yüklemeleri gerekmektedir.
Danıştay Başkanlığı 30 Daima Emekçi Alımı İlanı İçin Tıklayınız!