CHP’den Bakan Özer’e Ulusal Eğitim Şurası sorusu: niye 7 yıl beklendi?

TerraNova

New member
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, Ulusal Eğitim Şurası’nın düzenlenmesinin niye geciktiği ve etkinlikteki eksiklikleri sordu.

Gök, önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Eğitimde Fırsat Eşitliği’” başlığıyla 7 yıl ortadan daha sonra toplanan Ulusal Eğitim Şûrası Ankara’da 5 yıldızlı lüks bir otelde gerçekleştirilmiş, açılış toplantısı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan şura, eksiklikleri ve düzenlenmesinde yaşanan meseleler ile tartışmalara husus olmuştur. Şuranın dar bir vakit aralığında planlanmış olması sebebiyle iştirakçilere kâfi hazırlık mühletinin tanınmaması, içeriğin gereğince kapsamlı olmaması, irdelenmesi gereken mevzuların şura programına dahil edilmemiş olması esas meseleler olarak öne çıkmakta, eğitim sendikalarından şuraya sadece birer temsilci davet edilmesi eğitim siyasetlerinin dar bir çerçeveye sıkıştırılmak istendiğine yönelik tenkitlerin haklılığını pekiştirmektedir. Birincisi 1939 yılında Ulusal Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in Başkanlığında gerçekleştirilen Ulusal Eğitim Şuraları Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim siyasetlerine istikamet veren, çocuklarımızın geleceğini aydınlatan çalışmalar olarak tarihi kıymet taşımaktadır. 20. Ulusal Eğitim Şûrası kelamı geçen maksatlardan uzak bir anlayışla çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına ve çocuklarımızın gereksinimlerine duyarsız, muhalif seslerin duyulmak istenmediği ve eğitim politikalarımızı iktidarın keyfi idare anlayışına nazaran yönlendirmenin aracı olarak düzenlenen bir aktiflik olmaktan öteye geçememiştir”

Gök’ün, Bakan Özer’e soruları şöyleki:

“- Teknoloji ve bilim çağında bütün dünya baş döndürücü bir süratle ilerleme kaydederken 20. Ulusal Eğitim Şurası’nın düzenlenmesi için 7 yıl beklenmesinin sebeplerini açıklar mısınız?

– Ulusal Eğitim Şurasının 5 yıldızlı lüks bir otelde gerçekleştirilmesinin sebeplerini açıklar mısınız? Oteldeki etkinlikler ve şura kapsamında otelde konaklayan konuklar için ödenen yahut ödenecek fiyatların ölçüsünü açıklar mısınız?

– 20. Ulusal Eğitim Şurası’nın düzenlenmesi için çalışmalara başlanılan tarihi ve düzenleme komitesinin oluşturulma yolunu açıklar mısınız?

– Şura gündeminin ve tartışılacak ana başlıkların seçimleri hangi kriterlere bakılırsa yapılmıştır? Şura gündemi için görüş alınan sivil toplum kuruluşlarını açıklar mısınız?

– Şuraya eğitim sendikalarından sadece birer temsilci davet edilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?

– Şuraya katılmayı reddeden sendikalarımızın şuraya ait tenkitlerinin kıymetlendirilmesi ve önümüzdeki senelerda düzenlenecek Ulusal Eğitim Şuraları’nın kelamı geçen tenkitler ışığında şekillendirilmesi düşünülmekte midir?

– Bir daha sonraki Ulusal Eğitim Şurasının hangi tarihte düzenlenmesi düşünülmektedir?”