Bu gemi batıyor. Bir müşteriye atlayabilir miyim?

FreeDoom

New member
Ofis, para, kariyer ve iş-yaşam dengesi hakkında sorular gönderin çalışmaarkadaşı@Haber. Adınızı ve konumunuzu belirtin veya anonimlik isteyin. Harfler düzenlenebilir.

Kendini koruma etiği

Kötü durumda olan bir pazarlama ajansında üst düzey bir pozisyondayım. İşlerimiz ciddi oranda azaldığı için çalışanların çalışma saatleri ve ücretleri de düşürüldü. Sahipler yeni çalışmalar yapma sözü verdiler ancak bu yönde hiçbir adım atmadı. Yeni bir iş arıyorum ve mevcut müşterilerden çok cazip iş teklifleri gördüm. Harika bir aday olurdum çünkü oyuncuların çoğunu tanıyorum, onlar da benim işimi biliyor ve seviyorlar. Rekabet yasağı anlaşmamız yok ama müşterileriyle bir iş başvurusunda bulunursam işverenime daha fazla zarar vereceğimden endişeleniyorum. Müşteriler bunu bir uyarı işareti olarak mı algılayacak? Bir müşteriye geçersem mevcut işimin sonunu hızlandırır mıyım?

– İsimsiz
Müşterilerinden biriyle yeni bir işe girerseniz işvereninize zarar vermezsiniz. İşvereninizin vefatından siz sorumlu değilsiniz. Roller tersine dönseydi, bu size sunduğunuz değerin bir kısmını bile vermezdi. Bu bir iş ve onu sevebilirsin ama defalarca söylediğim gibi sevginin karşılığını vermez ve veremez. Rekabet etmemeyle ilgili herhangi bir sorun yoksa (Federal Ticaret Komisyonu geçen hafta rekabet etmemeyi yasakladığından bu zaten önemli olmayabilir), elbette bir müşteriyle iş alın. Müşteri ajansınızdan neden ayrıldığınızı sorarsa, diplomatik bir yanıt vermekten çekinmeyin; aksi takdirde gerçeği söyleyebilirsiniz. Bu etik bir ikilem değil. Örneğin, bir müşteriye bir açıklama yaptıktan sonra eski işvereniniz veya onun diğer müşterileri hakkındaki gizli bilgileri paylaşmanız etik dışı olacaktır.

Aşırı vicdanlı patron

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta küçük ve seçkin bir ekibe liderlik ediyorum. Geçen yılın yıllık değerlendirmelerinin ardından yöneticime ulaştım ve hem yıllık yaşam maliyeti artışını hem de görmek istediğim performans artışlarını dikkate alarak ekibimin her üyesi ve kendim için zam istedim. Daha sonra o kişiden ne istediğimi o kişiyle paylaştım, böylece birisinin kendisine bağlı olduğunu bilsinler. Bu, o zamanlar onların sıkı çalışmasını takdir ettiğimi göstermek için iyi bir karar gibi görünüyordu.

Ancak yakın zamanda zam bildirimlerimizi aldık ve herkes zam alırken umduğum rakamlara pek ulaşamadık. Bazı tepkilere dayanarak, beklentileri çok yüksek olduğu için hayal kırıklığına uğradıklarını düşünüyorum. Onlara özellikle umduğum zamları vererek bir hata mı yaptım? Nasıl takip etmeliyim? Devam etmeli miyim?

– İsimsiz
İyi niyetli olmana rağmen hata yaptın. Gelecekte, ekibinizin üyelerine zamlar için baskı yapacağınızı kesinlikle söyleyebilirsiniz, ancak bu rakamları öğrenene kadar onlara kesin rakamlar vermeyin. Bu durumda takımınızı hayal kırıklığına hazırlıyorsunuz ki, tam da bunu yaşıyorsunuz. Bunu sürdürmen gerekip gerekmediğinden emin değilim. Bu sadece hissettikleri kırgınlığı artırabilir; yaraya biraz tuz basmak. Muhtemelen şu anda iyi niyetinizi umursamıyorlar. İlerlemenin en iyi yolu bu yanlış adımdan ders çıkarmaktır. Ve kendine fazla yüklenme, iyi bir bakış açısıyla hareket ettin. Ayrıca ekibinize, sıkı çalışmalarını ne kadar takdir ettiğinizi gösterebileceğiniz başka yollar da düşünürdüm.