Bob's Red Mill'den Bob Moore markette nasıl meşhur oldu?

FreeDoom

New member
Bob's Red Mill Natural Foods 1978'de kuruldu, ancak şirketin yulaf, irmik ve diğer doğal gıdalarını süpermarket raflarında bu kadar anında tanınabilir hale getiren fikri ancak birkaç yıl sonra keşfetti. Bu noktada ambalajın üzerinde ilk kez şirketin aynı isimli kurucusu Bob Moore'un benzerliği ortaya çıktı.

Geçen hafta 94 yaşında ölen Bay Moore, beyaz sakalı, tel çerçeveli gözlükleri, Newsie şapkası ve bolo kravatıyla, şirketinin inşa ettiği sağlıklı, zanaatkarlık tahıllarını bünyesinde barındıran, alışılmadık bir stil ikonuydu. Milwaukee, Oregon'da üretilen eski bir değirmen.

Bay Moore, yüzü benzer şekilde “Newman's Own Foods”u süsleyen Paul Newman gibi bir film yıldızı olmayabilir, ancak tahıl ve fındık reyonunda alışveriş arabasını iten herkes tarafından aynı derecede tanınabilir hale geldi.

Markasının soyulmuş darıdan sarı patlamış mısıra kadar 200'ü aşkın ürününün her birinin ambalajında, “Sağlığınıza” sloganının yanı sıra Bay Moore'un resmi yer alıyor. Bob'un Kırmızı Değirmen poşetleri ve kutularındaki metin, Vahşi Batı'da tentür satmak için kullanılmış olabilecek sade yazı tipleriyle yazılmıştır ve bulunmuş şiir parçalarını (“altın spurtle”) ve sade ticari ürünleri (“iyi bir lif kaynağı”) içermektedir. ). . Hippi ile Norman Rockwell arasında bir yerde yer alan modern Americana'nın bir parçası olan cesur ama abartısız markalama, kalabalık süpermarketlerde bir sakinlik vahası sağlıyor.

Şirketten gelen bilgilere göre Bay Moore, Bob's Red Mill'in yüzü olmayı ancak bir arkadaşının ambalaj üzerinde kendi görselini kullanmasını önermesinin ardından kabul etti. Quaker Oats'lı adamın aksine, Bay Moore gerçek bir insan olma erdemine sahipti. Görüntüsünün alışveriş yapanlara torbalardaki tahılları, fasulyeleri, tohumları, tozları ve unları desteklediğini aktardığına inanmaya başladı.

Orijinal tanıtım görselinde (1980'lerden kalma bir çizgi çizimi) Bay Moore beyaz bir önlük ve papyonla görülüyordu. O zamanlar 50'li yaşlarında olan Bay Moore, arkaya doğru taranmış saçları ve daha dolgun sakalıyla uzun ve güçlü görünüyordu. Küçük bir kasabada bir marketin sahibi olabilirdi. Daha sonra, pratik nedenlerden dolayı takmaya başladığı alametifarikası olan şapkasıyla oldukça büyükbabamsı bir Bay Moore belirir.

Bob's Red Mill'in sözcüsü Cassidy Stockton, “Doktoru başını güneşten korumasını istedi” dedi ve şöyle devam etti: “Bu stile nasıl karar verdiğini bilmiyorum ama bunu başka bir stilde hiç görmedim. şapka. Farklı renklerde olanları vardı. Ambalajın üzerindeki ticari marka olan bebek mavisi, onun en çok tanındığı ve en sevdiği şeydir.”

Bu renk, kırmızı rengi seven Bay Moore için bir çıkış noktasıydı. Fotoğraf çekimleri ve tanıtım etkinlikleri sırasında genellikle kırmızı bir yelek veya ceket giyerdi. İş seyahatlerinde hep aynı şekilde giyiniyordu, bu da onu havalimanlarında ve otel lobilerinde kolayca tanınıyordu.

Bayan Stockton, kırmızı yeleğin özel yapım olmadığını, bir üniforma kataloğundan sipariş edildiğini ve Bay Moore'un çalıştırdığı fabrika işçilerinin kırmızı iş ceketi giymelerini istediğini söyledi. Kırmızı yeleğiyle yerde yürürken diğerlerine uyum sağlayamıyordu ve aynı zamanda işin sorumlusuydu.

Bayan Stockton, çocuk televizyonu sunucusu Fred Rogers'a atıfta bulunarak, “Biraz Bay Rogers'a benziyordu” dedi. “Sabah sıcak paltosuyla geldi, onu astı ve kırmızı yeleğini giydi. Yelek onun kapüşonlusuydu. Eminim hepimizin en sevdiği şeylere sahip olması onu rahatlatmıştır.”

Her yerde bulunan bolo bağının üzerinde, şirkete değirmen taşlarını sağlayan aynı taş ocağından gelen küçük bir değirmen taşı vardı.

Bay Moore görünüşüne pek fazla zaman ayırmıyor gibi görünüyordu ama aynı zamanda imajın rolünün de farkındaydı. Bay Moore ile 2017 yılında Oregon Eyalet Üniversitesi'ndeki bir proje için kamera karşısında röportaj yapan tarihçi Janice Dilg, onun bir asistana, çekim günü imzalı kapağın hazır olduğundan emin olmasını söylediğini hatırladı.

Bayan Dilg, “Onun ve benim kamuoyunun bilgisine sunulacak bir şey yaptığımızın farkındaydı” dedi ve Bay Moore'un görüşmeden önce onu bir golf arabasıyla değirmende gezdirerek onu büyülediğini ekledi.

“Bu kişiliği nasıl kullanacağını bilen çok akıllı bir iş adamıydı” dedi. “Bir yandan ürününüzü satmak, aynı zamanda insanların daha sağlıklı yaşamlar yaşamasına yardımcı olmak. Bana hiç güvenmiyormuş gibi göründü. Başarılıydı. Ama 'Ben hala sadece Bob'um'du.”