BIST şirketlerinden yeni haberler

FreeDoom

New member
Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç nazarann şirketlerin yaptıkları bildirimlere bakılırsa hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Gen İlaç (GENIL)

Gen İlaç, Ankara’daki üretim tesisinin planlı bakım çalışmaları niçiniyle üretime orta verdi. Şirket, üretim planları ve faaliyetler bakım tamirat çalışmaları göz önünde bulundurularak bir planlama yaptığı için faaliyetlerinde olumsuz bir durum öngörülmediğini bildirdi.

Hidropar Hareket Denetim Teknolojileri (HKTM)

Hidromekanik ve Robotik Sistemler üzerine proje ve imalat yapan Hidropar, Çin’de kurulacak yeni bir demir çelik tesisine makine imalatı yapacak. Şirket, Avrupa’da mukim müşterilerinden 419.760 euro bedelinde sipariş aldığını duyurdu. Proje teslim vadesi Mayıs 2023 olarak planlanıyor.

Borusan Yatırım ve Pazarlama (BRYAT)

Borusan, %15,21 oranında ortak olduğu Borusan Teknolojik Yatırımlar Holding A.Ş’deki hisselerinin tamamının Borusan İstikbal Ticaret T.A.Ş.’ye satılmasına karar verdi.

Inveo Yatırım (INVEO)

Inveo Yatırım Bankası A.Ş.’nin unvanının Misyon Yatırım Bankası A.Ş. olarak değiştirilmesi hedefiyle başta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olmak üzere gerekli tüm onaylar alındı ve şirketin unvanının Misyon Yatırım Bankası A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildi.

Migros (MGROS)

Migros, Rekabet Konseyi’nin sonucunda yer alan Kanun’un 4. hususunun ihlal edildiğine ait kararın iptali istemiyle yargı yoluna başvuracak

Bazı tedarikçi firmaların yanı sıra, Migros’un da dahil olduğu beş perakende şirketinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettiğine ve ilgili soruşturma tarafları hakkında idari para cezası uygulanması gerektiğine, birebir vakitte 28.10.2021 tarihindeki Şura sonucu ile şirketin de dahil olduğu beş perakende şirketi hakkında tıpkı kapsamda idari para cezası uygulandığından, işbu soruşturma kapsamında yeni bir idari para cezasına hükmedilmesine yer olmadığına yargı yolu açık olmak üzere karar verildiği açıklandı.

Migros, şirket hakkında bir idari para cezası uygulanmamasına karar verilmiş olsa da, Kanun’un 4. unsurunun ihlal edildiğine ait kararın iptali istemiyle yasal mühleti ortasında idari yargı yoluna başvuracağını deklare etti.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB)

YSKB, 21.12.2022 tarihinde TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hisseleri ile ilgili olarak 6,15 – 6,30 TL fiyat aralığından 700.000 TL toplam nominal dengeli hisse satım işlemi gerçekleştirdi. Bu süreçle bir arada, bankanın TSKB Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. sermayesindeki hisse oranı %88,87 düzeyine geriledi.

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. (ESEN)

Esenboğa, 21.12.2022 tarihinde 80,55 – 82,00 TL fiyat aralığından (Ortalama 81,1335) 1.232 adet hisse geri aldı ve şirketin sahip olduğu ESEN hisseleri 931.723 adede ulaştı. (Şirket sermayesine oranı %1,4558)

Şirket, ayrıyeten 21.12.2022 tarihinde bağlı iştiraki Margün Güç Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.payları ile ilgili olarak 36,96 – 37,62 TL fiyat aralığından 1.344 TL toplam nominal tutarlı alım yaptı. Bu işlem ile bir arada şirketin Margün Güç Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları 21.12.2022 tarihi itibarıyla %75,873 sınırına ulaştı.

MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

21.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 81,75 TL – 82,75 TL (ağırlıklı ortalama 82,22 TL) fiyat aralığından toplam 32.521 TL nominal kıymetli MPARK (MPARK) hisseleri geri alındı. Bu süreçlerle bir arada, 21.12.2022 tarihi prestijiyle geri alınan hisselerin toplam nominal kıymeti 6.895.000 TL olup, bu hisselerin sermayeye oranı %3,3143’e ulaştı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında DITAS, OSMEN ve OZGYO payları 22/12/2022 tarihindeki süreçlerden (seans başından) 20/01/2023 tarihindeki süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere mevzu edilemeyecek.

OZSUB payları 22/12/2022 tarihindeki süreçlerden (seans başından) 20/01/2023 tarihindeki süreçlere (seans sonuna) kadar buyruk paketi önlemi ile süreç gorecek. Buyruk paketi önlemi, “piyasa buyruğu ve piyasadan limite buyruk girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, buyruk ölçü azaltımı ile buyruk fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

OTTO ve VKING payları 22/12/2022 tarihindeki süreçlerden (seans başından) 20/01/2023 tarihindeki süreçlere (seans sonuna) kadar buyruk iletim kanalları kısıtlanarak (internet buyruk yasağı ile) süreç gorecektir. İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki etaplarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı, brüt takas, buyruk paketi ve tek fiyat süreç sistemi tedbirleri) internet buyruk yasağı önleminin uygulandığı müddet boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz