Beklenen kar geldi: Biroldukca vilayet beyaza büründü

TerraNova

New member
Yurdun biroldukca kentinde kar yağışı tesirini göstermeye başladı.

Dün öğlen saatlerinde İstanbul’da yüksek bölümlerinde başlayan ve gece boyunca aralıklarla kimi bölgelerde süren kar yağışı, sabah saatlerinde tesirini artırdı.

Cadde ile sokaklarda trafik ve insan yoğunluğunun evvelki günlere oranla azaldığı, sabah erken saatlerde işe gitmek üzere yola çıkanların ise gerekli önlemleri aldıkları görülüyor. Belediye takımları, üst geçitlere çıkan merdivenlerde tuzlama çalışması yürütüyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Anadolu ve Trakya’dan İstanbul’a gelen tır ve kamyonların kente girişine denetimli olarak müsaade verildiğini duyurdu.

Ankara

Ankara’da sabah saatlerinde kar yağışı tesirli oldu.

Antalya-Konya kara yolu

Ağır kar yağışının tesirli olduğu Antalya-Konya kara yolunda karla uğraş çalışması sürdürülüyor, yolda kalan şoförlere dayanak olunuyor.

Akseki-Seydişehir ve Akseki-Beyşehir yollarında tesirli olan ağır kar yağışı ulaşımda aksamalara niye oluyor. Karayolları grupları, kar kalınlığı yer yer yarım metreyi aşan bölgede karla çaba ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Akseki Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği takımları, Antalya-Konya kara yolu 1825 rakımlı Alacabel mevkisi ile Akseki-Beyşehir yolunda mahsur kalan şoförlere yardım etti.

Takımlar, kimi araçların arabalarına zincir taktı, kara saplanan araçları kurtardı.

Bolu Dağı

Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli kesitinde kar yağışı tesirini gösteriyor.

Bölgede kar yağışı, üç gündür aralıklarla devam ediyor.

Karayolları gruplarının karla çaba çalışması yürüttüğü bölgede ulaşımda aksama yaşanmıyor.

Trafik polisleri, şoförleri kar yağışı ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları konusunda uyarıyor.

Kar yağışının öğlenden daha sonra tesirini artırması bekleniyor.

Iğdır

Iğdır’da sabah saatlerinde tesirli olan kar yağışı niçiniyle yüksek kesitli bölgeler ve kent merkezi beyaza büründü. İki gündür yağmurun tesirli olduğu kentte, bu sabah kar yağışı tesirli olmaya başladı.

Sinop

Sinop’un Boyabat, Ayancık ve Durağan ilçelerinde kar yağışı ve buzlanma niçiniyle taşımalı eğitime bugün orta verildiği bildirildi.

İlçe kaymakamlıklarından yapılan açıklamada, bölgede olumsuz hava kaidelerinin tesirli olduğu açıklandı.

Açıklamada, bu ilçelerde taşımalı eğitim yapan okulların kar ve buzlanma niçiniyle bugün tatil edildiği duyuruldu.

Tekirdağ

Tekirdağ’ın kimi ilçelerinde kar yağışı tesirini gösterdi. Çerkezköy ilçesinde sabah başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.

Tekirdağ’ın Saray, Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde ağır kar yağışı niçiniyle eğitime orta verildi.

Konya

Konya’nın 14 ilçesinde ağır kar yağışı ve buzlanma niçiniyle yüz yüze eğitim yapılamayacak.

İlçe hıfzıssıhha konseyleri tarafınca alınan kararlara nazaran, Ahırlı, Akören, Beyşehir, Bozkır, Hadim, Hüyük, Taşkent, Yalıhüyük, Doğanhisar, Tuzlukçu, Yunak, Kadınhanı ve Güneysınır’da bugün, Seydişehir’de ise bugün ve yarın tüm birinci ve orta dereceli okullar ile liselerde uzaktan eğitim yapılacak.

Uzaktan eğitim sonucu alınan ilçelerde, engelli ile gebe kamu vazifelilerinin de idari müsaadeli sayılacağı açıklandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da soğuk hava ve kar yağışı tesirini gösteriyor. Kentte, sabaha karşı başlayan kar yağışı, aralıklarla devam ediyor.

Ardahan

Ardahan kent merkezinde kar yağışı tesirini sürdürüyor.

Erzurum

Erzurum’da iki gündür tesirli olan kar yağışıyla kent merkezi beyaza büründü.

Erzurum’un Horasan, Köprüköy, Tekman ilçelerindeki tüm okullarda, Aşkale ve Aziziye’de ise taşımalı eğitime, olumsuz hava şartları niçiniyle orta verildi.

7 vilayette yerleşim ünitelerinin yolu kapandı

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis’te olumsuz hava şartları niçiniyle 280 yerleşim ünitesine ulaşım sağlanamıyor.

Elazığ, Bingöl ve Şırnak’ta tesirli olan kar ve tipi niçiniyle 80 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Seydişehir-Antalya kara yolu

İç Anadolu’yu Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan Seydişehir-Antalya kara yolunda cazip tipi araçların geçişine müsaade verilmeye başlandı.

İç Anadolu

Kayseri, Sivas, Nevşehir ve Yozgat’ta tesirli olan kar yağışı kentleri beyaza bürüdü.

Giresun

Giresun’un Çamoluk ilçesinde kar yağışı niçiniyle eğitime bugün orta verildiği bildirildi.