Bazı öğrenci kredisi borçluları daha erken affedilme hakkına sahip olabilir

FreeDoom

New member
Başlangıçta daha küçük miktarlarda kredi alan federal öğrenci kredisi borçluları, beklenenden daha kısa sürede borç silinmesine hak kazanabilir.

Şubat ayından itibaren, Biden yönetiminin SAVE adı verilen yeni gelir odaklı geri ödeme planına kaydolan, başlangıçta üniversite için 12.000 ABD Doları veya daha az borç alan ve en az 10 yıl boyunca gerekli aylık ödemeleri yapan kişilerin kalan tüm borçları anında ödenecek. Bakanlık yetkilileri Cuma günü söyledi.

Milyonlarca borçlunun ödemelerini azaltan SAVE planı geçen Ağustos ayında kayıt için açıldı. Ancak bağışlanmaya giden yolun kısaltılması gibi bazı faydaların Temmuz 2024'e kadar yürürlüğe girmesi beklenmiyor. Ödemelerin her yıl gelire ve hane halkı büyüklüğüne göre ayarlandığı diğer gelire dayalı geri ödeme planlarının çoğunda, bakiye genellikle 20 yıl olmak üzere belirli bir süre sonra affedilir.

SAVE, başlangıçta 12.000 ABD Doları veya daha az borç alan kişiler için bu süreyi yarıya indirir ve başlangıçta 21.000 ABD Doları veya daha az borç alan kişiler için geri ödeme süresini kısaltır. 12.000 ABD Doları üzerindeki her 1.000 ABD Doları için, borçlu bir yıl daha ödeme yaptıktan sonra affedilebilir. Örneğin, birisi başlangıçta 13,00$ borç almışsa, bakiye 11 yıllık ödemelerden sonra affedilecektir.

Bakanlık, başlangıçta 12.000 ABD Doları veya daha az borç alan kişileri mümkün olan en kısa sürede SAVE programına başvurmaya güçlü bir şekilde teşvik ettiğini söyledi.

Eğitim Bakanlığı Müsteşarı James Kvaal, “Bugünkü duyuru, aralarında hiç üniversite diploması olmayanların da bulunduğu, yıllardır kredi ödemesi yapan, zor durumdaki borçlulara yardımcı olacak” dedi.

Kaç kişinin yararlanabileceği hemen belli olmadı ancak yönetim, bunun, bakiyeleri ve geri ödeme uzunlukları yararlanabileceklerini gösteren federal borçluları hedef alacağını söyledi. Şubat ayında bakanlık, kredileri affedilecek olan SAVE kayıtlı kişilere bildirimde bulunmaya başlayacak. Borçluların yardım için başvurmalarına gerek yoktur.

Çoğu federal öğrenci kredisi borçlusunun, SAVE programına kaydolmak için gerekli Doğrudan Kredileri vardır; Diğer federal kredilere sahip kişilerin ek bir adım atması gerekiyor.

Ulusal Tüketici Hukuku Merkezi Öğrenci Kredisi Yardım Projesi direktörü Abby Shafroth, Perkins kredisi veya FFEL kredisi (kısaltması Federal Aile ve Eğitim Kredisi anlamına gelir) olan borçluların SAVE'e şu şekilde kaydolabileceğini belirtti: kredinin geri ödeme süresi kısalmış olabilir, ancak öncelikle borçlarınızı doğrudan kredide birleştirmeniz gerekir.

Bayan Shafroth, “Ve konsolidasyon başvurularını sunduklarında aynı anda SAVE başvurusunda da bulunabilirler” dedi.

Eğitim Bakanlığı, gelir odaklı geri ödeme planına yeni katılan 2,9 milyon ve başka bir plandan geçiş yapan 700.000 kişi de dahil olmak üzere yaklaşık 6,9 milyon borçlunun SAVE planına katıldığını söyledi. Geri kalanı, KAYDET'in yerini aldığı plana zaten dahil edilmişti (REPAYE veya Revize Edilmiş Kazandıkça Öde programı olarak bilinir).

İdari yetkililer, SAVE'e kayıtlı olanlardan 3,9 milyonunun hiçbir aylık ödemesi olmadığını, aylık faturası olan diğerlerinin ise REPAYE'den yaklaşık 117 dolar daha az ödediğini söyledi.

42 aylık pandemik duraklamanın ardından 28 milyondan fazla borçlunun federal öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlaması, özellikle SAVE programına kaydolmak isteyenler için sorunsuz olmadı. Birçoğunun ödemeleri yanlış hesaplandı, bazıları ise uzun bekleme süreleri ve başka sorunlar yaşadı.

Ekim sonu itibarıyla hizmet sağlayıcıların 1,25 milyon bekleyen başvurusu vardı ve bunların 450.000'den fazlası en az bir aydır beklemedeydi. Üst düzey yönetim yetkilileri, birikmiş iş yükünün çoğunun giderildiğini ve borçluların başvurularının daha zamanında işleme alındığını söyledi.