Avrupa borsaları düşüşte, artan petrol meblağları hissiyata ziyan veriyor

FreeDoom

New member
Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü düşük açılıyor. Yatırımcılar, majör üreticiler içinde petrol üretim düzeyleri üzerine gerçekleşen görüşmelerin çöküşünü ve bununla bağlı olarak da fiyatlardaki artışı sindirmeye çalışıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 geriledi.

OPEC+, üretimi artırma muahedesi konusunda başarısız olduktan daha sonra petrol üretim görüşmelerini Pazartesi günü bıraktı.

Küme ortasındaki her üretim muahedesinin oybirliği ile kabul edilmesi gerekiyor ve BAE, Ağustos-Aralık 2021 içinde üretimi günlük 2 milyon varil artırma ve 2022 sonuna kadar kalan üretim kesintilerini sürdürme teklifini reddetti.

Mutabakat olmayışı, petrol fiyatlarının yaklaşık üç yılın yükseğine çıkmasına niye olurak global ekonomik toparlanmayı tehdit eden kısa vadeli enflasyonist baskıyı artırdı.

WTI vadeli süreçleri %2,1 artışla 76,70 dolara yükselerek 2018 Ekim ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı. Brent ise %0,4 artarak 77,46 dolara yükseldi. Bu hafta 2018’den beri birinci defa 77 dolar civarına tırmandı.

Lakin piyasalarda kuvvetli bir etken olmayışı ile Salı günü Avrupa’da yaşanan kayıplar hudutlu olabilir. Pazartesi günü ABD piyasaları, Bağımsızlık Günü tatili niçiniyle kapalıydı.

Daha müspet gelişmelerde; delta varyantıyla bağlı hadiseler artmaya devam etse bile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 ile çaba için uygulanan tüm kısıtlamaları iki hafta ortasında kaldırma planlarını deklare etti

Bunlara ek olarak Almanya, Çarşamba gününden itibaren İngiltere ve Portekiz’den gelen ve tam doz aşı olan yolcular üstündeki seyahat kısıtlamalarını kaldırmayı düşündüğünü duyurdu ve yaz tatili dönemine dair umutları artırdı.

Mayıs ayında Almanya’nın endüstriyel siparişleri %3,7 düşüş yaşayarak %1,0 artış beklentisinin altında kaldı. Euro bölgesinden ayrıyeten Euro bölgesi perakende satışları ve Almanya’nın Temmuz ayı ZEW ekonomik hissiyat verisi yayınlanacak.

Altın vadeli süreçleri ise %1,3 artışla 1.806,30 dolar olurken EUR/USD %0,3 yükselişle 1,1891’den alıcılandı.