ÂLÂ Parti’den OVP eleştirisi: Türkiye geçmişi yakalamak için uğraşıyor

TerraNova

New member
GÜZEL Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 2022-2024 devrini kapsayan Orta Vadeli Programın onaylanmasına ait Cumhurbaşkanı sonucunı eleştirdi.

Tatlıoğlu, “Türkiye 2007’den daha sonra özellikle 2010-2011’den daha sonra yaptığı plan ve programlara baktığımızda, hiç birisinin maksatlarını tutturduğunu değil yaklaştığını bile nazaranmiyoruz. Türkiye’de AK Parti’nin ve Erdoğan’ın üzerinde en epeyce durduğu AK Partili siyasalların en çok çiğnediği ve zikrettiği amaç 2023 maksadıdır ve 2019 yılında 11. kalkınma planıyla birlikte çöpe atılmıştır.” diye konuştu.

Tatlıoğlu şunları söylemiş oldu:

“Gerçekten 180 ülkeden daha büyük bir nüfusa sahip bizim eğitim kümemiz. Bu hem de Türkiye’nin önemli bir de potansiyel gücü. Türkiye’ye düşen bu potansiyel gücü güzel kullanmak ve Türkiye’yi dünya ile rekabet edebilir güzel bir düzeye getirmek. Lakin bakıyoruz ki nitekim AK Parti devrinde yaklaşık 8 başka bakan, tahminen 10’un üzerinde sistem değişmiş. Öğrencilerimiz, hatta velilerimiz derslere adapte olmayı bırakıp sistemi öğrenmeye çalışmışlar ve de sistem bütün bu vakit içerisinde aşağıya gerçek bir iniş yapmıştır. Ne yazık ki bütün memleketler arası göstergelerde, eğitim kalitemiz öğrencilerimizin memleketler arası imtihanlardaki ortalama muvaffakiyetleri ne yazık ki düşmüştür. Bilhassa bugün şunu belirtmek istiyorum ki yüz yüze eğitimin başladığı bugün Türkiye’nin geride bıraktığı pandemi devrinde bir buçuk yılı aşkın müddettir değişik niçinlerle eğitimden yoksun kalan geniş bir kitle var. İnternete erişemediği için yaklaşık olarak 3,5 milyon ve gerekli donanımlara sahip olamayanları da kattığımızda 6 milyon öğrencimizin uzaktan eğitim periyodunda, eğitimden yoksun kaldığını biliyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim Şuraları temelinde fazlaca öncesinden bu öğrencilerimizi telafi edecek bir plana sahip olmaları gerekiyor ve ivedilikle bu biçimde bir planı kamuoyuyla paylaşmaları gerekiyor.

“Öğrenci başına harcama 2.500 dolarken 1000 doların altına düştü”

Bu açıdan Türkiye’nin bütün kaynaklarını bilhassa kalkınmanın temel dinamiği olan eğitime ayırması gerekiyor… Çok açık olarak bütçe sayılarına baktığımızda, 2007 yılında bütçeden öğrenci başına yapılan harcama 2.500 dolarken bugün 1000 doların altına düşmüştür… Üniversiteler daha vahimdir. 2007 yılında 4 bin 200 dolar civarında bir öğrenci başına harcama yapılırken bugün öğrenci başına harcama 750 dolara düşmüştür.”

“2023 amacı 11. Kalkınma Planı ile birlikte çöpe atıldı”

Türkiye 2007’den daha sonra özellikle 2010-2011’den daha sonra yaptığı plan ve programlara baktığımızda hiç birisinin maksatlarını tutturduğunu değil yaklaştığını bile bakılırsamiyoruz. Türkiye’de AK Parti’nin ve Sayın Erdoğan’ın üzerinde en çok durduğu AK Partili siyasalların en çok çiğnediği ve zikrettiği gaye 2023 maksadıdır ve 2019 yılında 11. Kalkınma Planı ile birlikte çöpe atılmıştır. Ve bu planın bütün maksatları bir hayal olarak kaldığı üzere, bunun haricinde gerek orta vadeli planların gerek Berat Albayrak vaktinde yapılan daha kısa devirli ekonomik ve stratejik gayelerin, gerek Merkez Bankası gayelerinin büsbütün gerçeğe ulaşmanın epeyce haricinde kaldığını görüyoruz.

Bakın Türkiye 2012 yılına göre bugün toplamda 250 milyar dolara yakın daha düşük bir gelire sahiptir. Daha yoksul bir ülkedir… 2024 maksadı bile orta vadeli plandaki gaye 11 bin 500 dolardır yaklaşık. Bu maksat bile 10 yıl evvelki sayının gerisindedir. Türkiye geçmişi yakalamak için uğraşmaktadır orta vadeli plana baktığımızda. Bu bize gösteriyor ki Türkiye’nin son 10 yılı bilhassa 2018 yılından itibaren Partili Cumhurbaşkanlığı periyodunda neler kaybettiğini, ne kadar kaybettiğini ve gerçek gücünden ne kadar uzak düştüğünü göstermektedir. Bugün 10 yıl evvelki amacına ulaşmak için 2024’ü gösteren Türkiye’yi yönetenlerin 2024’te de bu maksatların uzağında kalacağı epeyce açıktır. Akıbetleri geçmişleri olur her vakit ülke yöneticilerinin. Geçmiş referansları bize bunu göstermektedir.”