Akşener’den Biden eleştirisi: İşte size, kanka diplomasisinin Türkiye’yi getirdiği son nokta

TerraNova

New member
GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, Meral Akşener, partisinin TBMM’deki küme toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de katıldığı NATO Tepesi’ne ait konuştu.

Akşener, Erdoğan’ın ABD Lideri Joe Biden ile görüşmesi daha sonrası “ABD’nin 24 Nisan 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması konusu gündeme geldi mi?” sorusuna “Hamdolsun gelmedi.” cevabını vermesini, “Beni en çok vuran Sayın Erdoğan’ın yüzündeki gülümsemeydi. Nasıl bir badireden çıkmış! Hesap soramadığı üzere, bir de hamdolsun çeken şu ezikliğe bakar mısınız?” kelamlarıyla eleştirdi.

“Büyük düşman Biden’dan dostum Biden’a savrulan ruh hali”

Akşener, şunları söylemiş oldu:

“Biliyorsunuz, Sayın Erdoğan, geçtiğimiz pazartesi NATO Zirvesi’ne katıldı. Daha düne kadar, verip veriştirdiği NATO, bir anda bedelli oluverdi. Daha pazar akşamına kadar, bakanlarından tutun da atanmış bürokratına kadar bu arkadaşların tamamı, ‘Muhalefetin dostu Biden’ diyorlardı. ‘Hayın Biden’ diyorlardı, ‘Zalım Biden’ diyorlardı. daha sonra ne oldu? Pazartesi oldu ve basın toplantısında, Sayın Erdoğan, Amerikan Lideri için ne dedi? ‘Dostum Biden’ dedi. Dünün ‘Eyyyy Biden’ı’, bugünün ‘Dostum Biden’ı’ oluverdi. İşte size, Sayın Erdoğan’ın bipolar dış siyaset anlayışının son örneği… İşte size, kanka diplomasisinin Türkiye’yi getirdiği son nokta… Allah sonumuzu hayretsin.

14 Haziran günü iktidarın besleme medyası bir başlık atmıştı. Buna göre, Sayın Erdoğan, motamot şu biçimde diyordu; ‘NATO Zirvesi’nde Biden’a, 24 Nisan Soykırım argümanını da soracağım.’ Yani arkadaş oraya, had bildirmeye gidiyordu. Yani arkadaş oraya, hesap sormaya gidiyordu. Sorabildi mi? Soramadı. Soramadığı üzere, bir de basın toplantısında, ‘Hamdolsun, 24 Nisan konusu gündeme gelmedi’ dedi. Kendisi gündeme getirmesi gerekirken gündeme getirmemiş, fakat hamdolsun Biden da getirmemiş. Vay be… Halimize bakar mısınız? Beni en çok vuran Sayın Erdoğan’ın yüzündeki gülümsemeydi. Nasıl bir sorundan çıkmış! Hesap soramadığı üzere, bir de hamdolsun çeken şu ezikliğe bakar mısınız? Büyük düşman Biden’dan, Dostum Biden’a savrulan şu ruh haline bakar mısınız? Arkadaş, bu biçimde bir yüzsüzlük olabilir mi? bu biçimde bir ciddiyetsizlik olabilir mi? bu biçimde devlet insanlığı olabilir mi? Yazıklar olsun.”