4. Yargı Paketi Meclis’te: Vergide aktif pişmanlık teklifte yer almadı

TerraNova

New member
Canan SAKARYA

ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca mart ayında açıklanan İnsan Hakları Aksiyon Planının akabinde hazırlanan 4. Yargı Paketi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Birtakım Kanunlarda değişiklik yapılmasını önnazarann 27 unsurluk kanun teklifi ile 4 farklı kanunda değişikliğe gidiliyor. Aktif pişmanlık kararlarının vergi cürümleri ortasında uygulanmasına ait olarak taslak metinde yer alan düzenleme Meclis Başkanlığına sunulan yasa teklifinde yer almadı. Vergideki faal pişmanlık düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca mart ayında duyurulan İnsan Hakları Hareket Planı’nda yer almıştı. AK Parti kurmayları tarafınca düzenlemeye ait yapılan açıklamalarda, 4’üncü Yargı Paketinde, vergide aktif pişmanlık kararlarının de yer alacağı bildirilmişti.

Gelecek hafta Adalet Komitesinde görüşülmesi beklenen 4. Yargı Paketinde yer alan düzenlemeler özetle şu biçimde:

-İdarenin 60 günde karşılık verme mühletini 30 güne indiriliyor.

-Boşandığı eşe karşı işlenen kabahatler ağırlaştırıcı niye olacak.

-Bilişim cürümleri ile banka ve kredi kartlarına ait kabahatlerde mağdurun oturduğu yer mahkemesi de yetkili olacak.

-Tebligatlar, evrakta var ise tüm taraflara ayrıyeten telefon telgraf e-posta üzere yollarla da bildirilecek.
– Sözü alınmak hedefiyle yakalan kişi mesai saatleri haricinde ve tatil günlerinde belirtilen tarihte ilgili yargı merciinde olacağını taahhüt ederse her yakalama buyruğu için bir defa geçerli olmak üzere Cumhuriyet Savcısı tarafınca özgür bırakılması emredilebilecek. Kişi taahhüdünü yerine getirip yargı merciine gitmezse 1000 TL idari para cezası verilecek.

– Katalog hatalarda bir kişinin tutuklanabilmesi; güçlü cürüm kuşkusunun somut meczuplara dayanmasına bağlı hale getiriliyor.

– Tutuklama kararlarında isimli denetim uygulamasının yetersiz kalacağını gösteren kanıtlar somut hadisede gösterilecek ve kararda yer alacak.

– Konutunda evinde bulunmayı gerektiren isimli denetim uygulamasında konutta geçen iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak hesaplanacak.

-Şüpheli yahut sanığın isimli denetim yükümlülüğünün devam edip etmemesine en geç 4 ayda bir soruşturma evresinde Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine sulh ceza hakimi, kovuşturma evresinde ise re’sen mahkemece karar verileceği karar altına alınıyor.

-Adli denetim altında geçecek mühlet ağır ceza mahkemesinin nazaranv alanına girmeyen işlerde en çok 2 yıl olarak belirleniyor. Bu müddet mecburî hallerde öne sürülen nedeni gösterilerek bir yıl daha uzatılabilecek. Ağır Ceza Mahkemesinin bakılırsav alanına giren işlerde ise İsimli Denetim müddeti en hayli 3 yıl. Bu müddet zarurî hallerde öne sürülen nedeni de gösterilerek uzatılabilecek. Uzatma mühleti de toplamda 3 yılı geçemeyecek. Terör hatalarında ise bu uzatma mühleti en epey 4 yıl olacak. Bu düzenlemede yer alan mühletler çocuklar bakımında yarı oranında uygulanacak.

-Savcılıkça hazırlanan iddianamede ilgiliye atfedilen kabahati oluşturan olaylar ve cürmün kanıtlarıyla ilgisi bulunmayan bilgilere yer verilmeyecek.

-Adalete daha kolay erişim maksadıyla iddianameye ait bilgiler ve duruşma tarihi sanığa ayrıyeten telefon, fax, elektronik posta üzere araçlarla bildirilecek. Bu bildirim ayrıyeten hatanın mağduruna ve şikayetçiye de birebir tarzla yapılacak.

-Dikey itiraz yordamında yapılan düzenlemeyle Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama ve isimli denetime ait verdiği karara karşı itirazlar Asliye Ceza Mahkemesince incelenecek.

-Hakim adayları ve stajyer avukatlar Anayasa Mahkemesinde staj yapabilecekler.